Höjdpunkter
Förvänta dig en dag fylld av värdefulla insikter och inspiration inom CX-området. Du får möjligheten att lära dig av Puzzels experter och branschledare, ta del av framgångshistorier där AI driver omvandling, samt nätverka med kollegor som delar samma utmaningar.
Förvänta dig en dag fylld av värdefulla insikter och inspiration inom CX-området. Du får möjligheten att lära dig av Puzzels experter och branschledare, ta del av framgångshistorier där AI driver omvandling, samt nätverka med kollegor som delar samma utmaningar.
Baserat på tidigare deltagarantal vid våra Elevate-evenemang

Viktiga lärdomar

Gabi Warren
CMO at Puzzel

Matt Hughes
CMO at Puzzel

Tobias Winther Troselsen
AI Expert at Capturi

Fredrik Hyensjö
at Telenor

Tobias
at Telenor
Var med och forma framtiden för CX
På Elevate '25 kommer vi att utforska de viktigaste trenderna och utmaningarna som formar framtidens kundupplevelse, baserat på insikter från CX-ledare som dig. Det här är din möjlighet att dyka djupt in i handlingsbara strategier som drivs av AI och upptäcka hur du kan omvandla dessa insikter till verklig, mätbar påverkan.
Elevate 25: Från insikter till påverkan:Att forma CX:s framtid med AI

Elevate '25 kommer till Stockholm, och du är inbjuden! Följ med oss den 27:e mars när vi utforskar de viktigaste möjligheterna inom CX-området och delar med oss av handlingsbara strategier som hjälper dig att ligga steget före. Det här är din chans att få kontakt, lära dig mer och lyfta din strategi för kundupplevelse med de senaste AI-drivna insikterna.
På Elevate '25 får du chansen att:
- Få handlingsbara insikter från Puzzels experter och branschledare.
- Lära dig hur AI driver omvandling från verkliga framgångshistorier som delas av våra kunder
- Nätverka med kollegor och andra ledare som tar itu med samma CX-utmaningar som du står inför
*Antalet platser är begränsat, så missa inte chansen att vara en del av detta spännande evenemang.
Vad står på agendan?
12:00-13:00 │ Lunch
13:00-13:10 │ Start
13:10-13:30 │ Keynote: Tobias, Chief Analytics Officer at Capturi
From Data to Delight: Harnessing AI to Redefine Customer Experience (Engelska)
13:30–14:00 │ Kundcase: SATS, Carina Valbøll, Nordic Head of Member Care
14:00-14:10 │ Paus
14:10-14:30 │ Produkt keynote: Matt, Head of Product
AI in the CX organization: from ambitions to practice with Puzzel (Engelska)
14:30-14:50 │ Kundcase: Synsam Group, Samar Siala, Head of Customer Service & Store Support
14:50–15:00 │ Paus
15:00-15:30 │ AI Product Showcase
Se Puzzels AI-lösningar live
15:30 – 15:50 │ Paneldiskussion
AI i praktiken nu och i framtiden
17:00 │ Avslutning och viktiga lärdomar, efterfest
Här är vad tidigare deltagare har att säga
Professionellt från start till mål! Det var stimulerande att höra andra ledare dela liknande bekymmer, och ämnena var väl genomtänkta
.png)